Seuran 60-vuotistaivalta juhlistettiin näyttävästi
ZoomJulkaistu: 24.02.2023 00.00

Seuran 60-vuotistaivalta juhlistettiin näyttävästi

HRRRPATI, HRRRPATI, HRRRPATI!

Ilmassa oli suurta urheilujuhlan tuntua, kun zoomilaiset kokoontuivat juhlistamaan seuransa kuuttakymmentä toimintavuotta, tapaamaan toisiaan, sekä tutustumaan samassa tilaisuudessa avattuun Zoomin 60-v. juhlanäyttelyyn Urheilun ja liikunnan kulttuurikeskus TAHDOSSA torstaina 16. helmikuuta. Paikalla oli varsin ilahduttava määrä seuran jäsenistöä vuosikymmenten matkalta sekä perustajajäsenien (Aarre Elo, Matti Kuusla, Jukka Virtanen) lähiomaisia. Puheensorinaa riitti salin täydeltä.

Seuran nykyinen presidentti Mika Saukkonen toivotti kaikki tervetulleiksi, jonka jälkeen Suomen olympiakomitean ex-puheenjohtaja Risto Nieminen julisti onnittelupuheessaan kaikki zoomilaiset urheilusankareiksi (vaikka tämähän oli jo entuudestaan meille kaikille jo päivänselvä asia).

Illan aikana paikallaolijat saivat varsin hyvän kattauksen seuran historiaa. Suomen luotetuin mies Arvi Lind kertasi juhlaväelle Zoomin vaiheita ja saavutuksia ennaltanauhoitetun videon kautta ja Päiviö Pyysalo, Kari-Pekka Toivonen sekä Heikki Paasonen valottivat omaa suhdettaan seuraan ja kertoivat sattumuksista vuosien varsilta Klaus Thomassonin juontaessa tilannetta. Kokonaisuudessaan juhlaillan juontajana toimi Jukka Laaksonen.

Seurustelun ja ohjelman lomassa oli myös hyvä tilaisuus tutustua Juha Matti Holopaisen ja Matti Lötjösen ansiokkaasti rakentamaan juhlanäyttelyyn. Näyttely on avoinna sunnuntaihin 5. maaliskuuta saakka, kannattaa käydä tutustumassa.

Paljon onnea Zoom ja pitkää ikää!


Juhlavieraat pääsivät arvokkaasti sisään seuran perinteisten värejä kunnioittaen. Ville Heinonen tasoittaa tietä.


Risto Nieminen onnittelupuheessaan.


Zoomhistorian oppitunti à la Arvi.


Pyy, K-P ja Heikki Klasun tentissä.


Seuran presidenttejä vuosikymmenten ajalta: Petteri Ahomaa, Arto Nyberg, Kari Haapiainen, Mika Saukkonen, Jukka Laaksonen, Päiviö Pyysalo sekä Arvi Lind.


Nykyinen Presidium: Tommi Koivistoinen, Arto Nyberg, Tomi Rissanen, Patteri Ahomaa, Mika Saukkonen, Sami Vehkaluoto sekä Panu Tuomikko. (Poissa Jouni Kaivola)


Zoomin nykyisiä jalkapalloilijoita. Takarivi vasemmalta: Claes Olsson, Janne Masalin, JC Söderholm, Ari Koivu, Jouni Lavikainen, Pekka Mäntylä, Petja Lähde, Sami Sillanpää, Joose Palola, Rami Ibrahim, Tuomas Heikkilä, Panu Tuomikko, Peter Lundqvist. Eturivi vasemmalta: Immo Lehto, Kari Kanala, Miikka Kaskinen, Pentti Kotkaniemi, Joona Taskinen, Tuukka Vuori, Martti Kuusela sekä Mikko Knuuttila.


Liisa ja Riikka Virtanen Klasun ja Sami Hokkasen tervehdittävinä.


Näyttelyn satoa. Vesa-Matti Loirin pelivarusteita.


-Patse

Urheiluseura ZOOM ry (Y-1029873-6)


Korppaanmäentie 4 B 13


00300 Helsinki


0400 887657


zoombyspiel@gmail.com