Zoom Seinäjoen Rokkareilla
ZoomJulkaistu: 04.09.2023 00.00

Zoom Seinäjoen Rokkareilla


Zoom potki jälleen!

Vuoden 2023 Rockfutiksen SM-kisat pidettiin vaihtelevan sään vallitessa 26.-27.8. Seinäjoella. Päätapahtumapaikkana toimi ravirata, jonka puitteet kenttineen ja ruokahuoltoineen toimivat perin moitteettomasti koko viikonlopun ajan.

Taas tuli todistetuksi jo aiempina vuosina havaittu tosiasia; Zoom on ennenkaikkeaan lauantain joukkue. Voitto tuli kaikista ensimmäisen turnauspäivän otteluista selkeääkin selkeämmällä maalierolla 12-0. Joukkueista kaatuivat tämän vuotisen turnauksen järjestäjäseura FC Dog´s Ball Tampereelta, FC Puistoblues Järvenpäästä sekä RFTK Kemistä. Vaikkei maalintekijöitä yleensä näissä peleissä lasketakaan, niin kärkimiehistä Rami taisi latoa yhteensä seitsemän kassia ja Topi ainakin muutaman.

Hyvällä fiiliksellä siis kohti Seinäjoen yötä. Saunan ja yhteisen illallisen jälkeen suunta oli selkeä seuraavalle päivälle. Takuuvarma mestaruus taskuun ja eikun torille!! Lähes kaikki pelimiehet löysivätkin tiensä takaisin hotellille jo hyvissä ajoin ennen aamupalaa, joten jatkopelejä ajatellen tilanne näytti vielä aamun valjetessa vähintäänkin erinomaiselta.

Jokin mystinen kirous oli kuitenkin langennut yön hiljaisina tunteina joukkueemme ylle, sillä tipuimme jälleen kerran rankkuskaballa mitalipeleistä Rovaniemeläisen Rio Granden saattelemana. Lopulta saimme maistaa tappion karvasta kalkkia myös Pudasjärveläiseltä SO Rainbowlta sekä Kuopion Kempekseltä, joten kotimatkan aikana jotain tuntui olevan hampaan kolossa... Lopullinen sijoituksemme oli kunniakas kahdeksas. Ensi vuotta kohti!

Joukkueessa tällä kertaa mukana olivat: Henrik Harberg, Olli Heikkonen, Rami Ibrahim, Kari Kanala, Miikka Kaskinen, Mikko Knuuttila, Ari Koivu, Immo Lehto, Peter Lundqvist, Petja Lähde, Ari Masalin, Pekka Mäntylä, Lauri Ogawa, Markus Siltanen, Pyry Takala, Topi Tiihonen, Panu Tuomikko, Janne Vakio ja Heikki Valkama.


Menomatkalla ravintolavaunussa saimme nauttia taivaallisesta seurasta.


Launtain pelien aikaan kaikki näytti hyvältä ja hymy oli herkässä.


Joukkueemme Grand Manager Masi ja Juhani Merimaa pohtivat syntyjä syviä.


Joukkueillallisella Ravintola Almassa.


Hetki ennen sunnuntain ensimmäisen ottelun kohtalokasta rangaistuspotkukisaa.


Viimeiset mohikaanit. Sade yltyi viimeisten pelien koittaessa siihen pisteeseen, että kenttää sekä itseämme säästäen ratkaisimme ottelun sijoista 7-8 suoraan rankkarikisalla... laihoin tuloksin. Mutta hymy ei haihtunut vieläkään!


-Patse

Urheiluseura ZOOM ry (Y-1029873-6)


Korppaanmäentie 4 B 13


00300 Helsinki


0400 887657


zoombyspiel@gmail.com